Eesti ei kiitnud asulareovee direktiivi osas EL nõukogu üldist lähenemisviisi heaks
Nõukogu jõudis 16.10.23 kokkuleppele (üldine lähenemisviis) asulareovee puhastamise direktiivi läbivaatamise ettepaneku suhtes. Eesti loobus hääletamisest, kuivõrd ei saanud selles sisalduvaid kõiki ettepanekuid heaks kiita.
Kuigi kehtiv direktiiv on viimase kolme aastakümne jooksul osutunud veereostuse vähendamisel ja reovee puhastamise parandamisel väga tõhusaks, on käesoleva läbivaatamise eesmärk direktiivi ajakohastada, laiendades selle kohaldamisala ja viies selle kooskõlla Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärkidega.
Üldine lähenemisviis on volitus, mille alusel pidada Euroopa Parlamendiga läbirääkimisi õigusakti lõpliku vormi üle.
Direktiivi ettepanekus on palju uuendusi, kuid tööstuse seisukohalt keskendume vaid laiendatud tootjavastutuse kehtestamisele. Nõukogu soovib, et kõigis üle 200 000 inimekvivalendiga puhastites tuleb 2045. aastaks kasutusele võtta täiendav puhastus (neljanda astme puhastus), millega eemaldatakse mitmesugused mikrosaasteained, kusjuures 2035. ja 2040. aastaks on seatud vahe-eesmärgid.
Neljanda astme puhastusega kaasnevate lisakulude katmiseks ja kooskõlas põhimõttega „saastaja maksab“ peaksid selliste ravimite ja kosmeetikatoodete tootjad, mis põhjustavad asulareovee saastumist mikrosaasteainetega, osalema selle täiendava puhastuse kulude katmises laiendatud tootjavastutuse süsteemi kaudu. Nõukogu leppis kokku, et laiendatud tootjavastutust tuleks kohaldada kõikide mis tahes riigis ja mis tahes viisil turule lastavate toodete suhtes. Ette on nähtud erandid laiendatud tootjavastutusest, et mitte põhjustada tootjale ebaproportsionaalset halduskoormust.
Eesti soovis laiendatud tootjavastutuse kehtestamisel täiendavat paindlikkust liikmesriikidele, samuti seda, et osad kulud võiksid ja saaksid olla kaetud muudest allikatest.
Edasised sammud
Üldine lähenemisviis võimaldab nõukogul alustada läbirääkimisi Euroopa Parlamendiga õigusakti lõpliku vormi üle. Nende läbirääkimiste tulemused peavad nõukogu ja parlament ametlikult vastu võtma.
Lisatud Eesti riigi täiendav seisukoht.