EKTL pöördumine MKM ja SoM poole etanooli ümberklassifitseerimise teemal

AI-generated

EL reguleerib oma keemiatööstuse konkurentsist välja piirates ja keelustades madala riskiga kemikaalide kasutamist.

Järgmiseks ülereguleerimise ohvriks on kujunemas etanool.

Eesti Keemiatööstuse Liit pöördus 07.04.25 sotsiaalministri ja majandusministri poole, et paluda kohtumisi oma seisukohtade lähemalt selgitamiseks ning täpsema ülevaate andmiseks probleemi tõsidusest ja laiaulatuslikkusest.

Jälgime suure murega, et Euroopa ametiasutused tegelevad etanooli ümberklassifitseerimisega biotsiidide määruse (BPR, (EL) 528/2012) ning klassifitseerimise, märgistamise ja pakendamise määruse (CLP, (EL) 1272/2008) alusel. Biotsiidsete toimeainete hindamismenetluse osana on juba tehtud ettepanek klassifitseerida etanool reproduktiivtoksiliseks ja kantserogeenseks, kategooria 1 (KMR 1), kuna neid mõjusid võib täheldada pärast alkohoolsete jookide suukaudset manustamist. See tähendab, et etanool täidab „välja jätmise kriteeriume“ ning sellist toimeainet ei tohi reeglina heaks kiita.

Milles on probleem?

  • Etanooli KMR-ümberklassifitseerimise ettepanek on fundamentaalselt vigane. 🍷 Etanooli ümberklassifitseerimise põhjendus tugineb alkoholi joomise andmetele, mitte selle kasutamisest tulenevatele ohtudele mittesöödavates toodetes. Denatureerimine välistab suu kaudu kokkupuute (tooted on mittesöödavad), seega võib neid pidada ohutuks.

  • Etanooli kantserogeenseks ja reproduktiivtoksiliseks aineks liigitamine viib sisuliselt keeluni. 🚫 Isegi võimaliku erandi korral oleks mõju tohutu ja taskukohaste etanoolipõhiste toodete kättesaadavus tugevalt piiratud. See kitsendaks veelgi desinfektsioonivahendite valikut.

  • Etanoolile ei ole toimivat alternatiivi. 🧴✨ Ükski teine aine ei suuda võrdselt tõhusalt peatada nakkusi, eriti ümbriseta viiruste, nagu polioviirus, osas. Alternatiivid nagu propanool on vähem tõhusad ja nahale karmimad.

  • Ümberklassifitseerimine võib põhjustada doominoefekti Euroopa konkurentsivõimele. Sellise ühiskonna ja tööstuse jaoks kriitilise aine piiramine ilma igasuguse lisakasuta rahvatervisele või keskkonnale kahjustab investeeringuid Euroopasse.

Etanool kaitseb meid - etanool on: 

  • Tervishoiusektori esmane valik! 🏥 Etanool on kõige tõhusam desinfektsioonivahend HAIs (tervishoiuga seotud infektsioonide) vastu, mis põhjustavad ELis igal aastal 90 000 surma ja maksavad 7 miljardit eurot.

  • Laialdaselt tõhus ja kättesaadav! 🦠💪 Alates bakteritest kuni ümbriseta viirusteni (nt polioviirus (lastehalvatus)) – etanool on kõige tõhusam aine laia spektri mikroorganismide vastu. COVID-pandeemia ajal oli etanool esimene valik SARS-CoV-2 vastu tänu laiale kättesaadavusele.

  • Hügieenikangelane! 🧼🦸‍♂️ Etanool on hädavajalik komponent paljudes desinfektsioonitoodetes – kodudes, haiglates, toidu- ja farmaatsiasektoris. See aitab hoida keskkonda puhta ja ohutuna ning katkestada nakkusahelat!

  • Mitmekülgne! ✨ Peale biotsiidse kasutuse on etanool ka oluline lahusti erinevates kodumajapidamistoodetes ja paljudes muudes sektorites – alates kosmeetikatoodetest kuni ravimiteni.

  • Keskkonnasõbralik! 🌍 Etanool pärineb peamiselt taastuvatest allikatest, on täielikult biolagunev, ei jäta jääke, aurustub kiiresti ja on jätkusuutlikum kui alternatiivid.

Peamised ettepanekud pädevatele asutustele

🔹 Tunnustage etanooli olulist rolli. Etanooli klassifitseerimine peaks põhinema selle tegelikul, biotsiidsel kasutusel, mitte ekslikul võrdlusel alkoholi tarbimisega.

🔹 Võtke arvesse realistlikud kokkupuuteviisid. Riskihindamisel tuleb eristada allaneelamist ja kokkupuudet naha või sissehingamise teel, et vältida põhjendamatuid piiranguid ja sisulisi keelde.

🔹 Viige läbi põhjalik mõjuhinnang. Tagage, et EL ja kohalikul tasandil täielikult hinnatakse etanooli ümberklassifitseerimise tagajärgi rahvatervisele, tervishoiukuludele ja majanduslikule stabiilsusele.

🔹 Toetage Euroopa konkurentsivõimet. Näidake oma pühendumust õigusaktide lihtsustamisele ja ettevõtete toetamisele, lükates tagasi põhjendamatu ja ebaadekvaatse ümberklassifitseerimise, mis ei too kasu ELi kodanikele. Euroopa konkurentsivõime toetamine on võtmetähtsusega innovatsiooni ja majanduskasvu edendamisel.

🔹 Etanool toodetakse Euroopas – see on Euroopa sanitaarsuveräänsuse tugisammas.

EKTL teeb biotsiidivaldkonnas lisaks oma liikmes-ettevõtetele koostööd ka sektori katusorganisatsiooniga A.I.S.E - nende huvikatisetegevustest ja positsioonist etanooli osas saab täpsemalt lugeda SIIT

Alljärgnevalt on lisatud täielik pöördumine ministeeriumite poole.