Euroopa algatas strateegilise dialoogi toetamaks ja tugevdamaks keemiatööstust

Euroopa Komisjon alustas 25.03.2025 strateegilist dialoogi keemiatööstusega, et aidata sektoril toime tulla kõrgete energiahindade ja moderniseerimise kuludega. Paljud ettevõtted seisavad sulgemisohu ees ning kasvab surve EL-ile tegutseda.
ELi volinik Stéphane Séjourné ütles, et eesmärgiks on koostada tegevuskava koos sidusrühmadega, keskendudes eelkõige tööstuse konkurentsivõimele, mitte uutele regulatsioonidele. Keemiatööstus on Séjourné hinnangul "oluline" ka teistele tööstusharudele. „Tööstuse taaselustamise kontekstis vajame keemiatööstust.“ Tähtsaks peetakse aurupõletite moderniseerimist, mis on vananenud ja ebaefektiivsed.
Teemaga seoses tegid kaheksa Euroopa riiki juba eelnevalt ettepaneku „EL kriitiliste kemikaalide aktiks“, mille eesmärk on toetada olulisemate kemikaalide tootmist, sealhulgas nende dekarboniseerimist ja alternatiivsete süsinikuallikate kasutuselevõttu. Nad tõid välja 18 strateegiliselt tähtsat molekuli, millest viis (etüleen, butadieen, benseen, ammoniaak ja naatriumkarbonaadid) on määratletud kui kriitilised.
Riigid avaldasid toetust ELi uuele „Puhas tööstuste kokkuleppele“, mille eesmärk on muuta dekarboniseerimine majanduskasvu mootoriks, kuid rõhutasid, et keemiatööstus vajab selle saavutamiseks tuge. Paljud tehased Euroopas on juba suletud või müügis ning sektori jätkusuutlikkus on ohus.
Euroopa Ülemkogu võttis 2024. aasta märtsis vastu kriitiliste toorainete akti, et kaitsta haruldaste metallide tarneahelaid. Sarnaseid meetmeid on vaja ka keemiatööstuses, kuna see on oluline paljudele tööstusharudele, sealhulgas kaitsetööstusele, tervishoiule ja ehitusele.