Mõningad kosmeetika koostisaineid puudutavad uudised jaanuaris 2025
Kannabidiool (CBD)
Võttes arvesse vastava andmekutse kaudu esitatud teavet/andmeid, palutakse SCCS-l:
- hinnata kannabidiooli maksimaalset kontsentratsiooni, mida peetakse kosmeetikatoodetes kasutamisel ohutuks;
- teha kindlaks kannabidioolipreparaatides saasteainena esineva delta-9-tetrahüdrokannabinooli (THC) maksimaalne ohutu tase;
Lisaks küsitakse, kas SCCSil on täiendavaid teaduslikke kahtlusi seoses CBD kasutamisega ja muude kannabinoidide, sealhulgas THC, võimaliku tahtmatu esinemise jälgedega kosmeetikatoodetes?
SCCS-il on aega 12 kuud (mandaat võeti vastu 22.01.2025).
Teepuuõli (TTO)
Võttes arvesse esitatud andmeid ja võttes arvesse määruse (EÜ) nr 1272/2008 (CLP-määrus) alusel võimalikku klassifikatsiooni „Repr.1B” ning määruse (EÜ) nr 1223/2009 artikli 15 lõike 2 punktis d sätestatud tingimusi, palutakse SCCS-il hinnata TTO ohutust, kui seda kasutatakse seborröa- ja antimikroobse ainena mahaloputatavates ja pealejäetavates kosmeetikatoodetes kuni taotleja esitatud maksimaalse kontsentratsioonini.
Teise võimalusena, milline on SCCSi järgi TTO maksimaalne kontsentratsioon, mida peetakse kosmeetikatoodetes kasutamiseks ohutuks?
Lisaks küsitakse, kas SCCSil on täiendavaid teaduslikke kahtlusi seoses TTO kasutamisega kosmeetikatoodetes?
SCCS-il on aega 6 kuud (mandaat võeti vastu 02.10.2024)
4-MBC (metüülbensülideenkampor)
See päikesekaitsefunktsiooniga aine on edaspidi keelatud. Turule laskmise viimase kuupäevana on kokkulepitud 1. mai 2025 ja turul kättesaadavaks tegemise (ehk viimane müügikuupäev) tähtaeg on 1. mai 2026.
Butüülparabeeni ja salitsüülhappe ohutus lastetoodete puhul
SCCS (tarbijaohutuse teaduskomitee) on uuesti läbi vaadanud kahe laialdaselt kasutatava säilitusaine ohutushinnangud. Butüülparabeeni osas käsitleti alla 10-aastaste laste ohutust ning SCCS soovitab ohutuks kasutamiseks vähendada kontsentratsiooni 0,028%-ni. Salitsüülhappe osas tuvastati laste puhul ohutusriskid, eriti suuremates kontsentratsioonides. Uued pakutud ohutud piirid:
- 0,1% nahatoodete puhul.
- Vähendatud kontsentratsioon maha loputavates ja peale jäetavates toodetes.
Lastekosmeetikat valmistavad/turustavad ettevõtted peaksid neid arenguid tähelepanelikult jälgima.
EL tegi ettepanekud oluliste koostisainete harmoneeritud klassifikatsioonide kohta
Euroopa Kemikaaliamet (ECHA) on teinud ettepaneku ühtlustatud klassifikatsiooni ja märgistuse kohta kolmele kosmeetikatoodetes kasutatavale koostisosale:
- Formüülmorfoliin: pakutud klassifikatsioon sisaldab naha sensibilisaator 1B (H317), mis näitab võimalikke allergeeniriske.
- Dimetüülaminopropüülamiin: kavandatud muudatused võivad liigitada selle aine reproduktiivtoksiliseks (Repr. 1B) ja endokriinfunktsiooni kahjustavaks kemikaaliks.
- Hüdroksütsitronellaal: lõhnaaine koostisainena on see juba piiratud, kuid nüüd pakutakse, et seda tuleks täiendavalt klassifitseerida ka reproduktiivtoksiliseks (Repr. 2).
Kui need muudatused vastu võetakse, võib see tähendada teatud koostisosade kasutamise täiendavat piiramist või keelamist kosmeetikatoodetes.
UV-filtri homosalaat uued kontsentratsioonipiirangud EL-is
Alates 1. jaanuarist 2025 kehtivad homosalaadile näotoodetes rangemad piirangud. Mõjutab kõiki ELi turule sisenevaid uusi tooteid ja tooteid, mis on saadaval alates 1. juulist 2025.
- Maksimaalne kontsentratsioon: 7,34%.