Kohtumine MKM majanduse asekantsler Viljar Lubiga

16.01.2017

EKTLi tegevdirektor käis 11.01.17.a. kohtumas MKMi majanduse asekantsleriga. 

MKM soovib tõsta Eesti ettevõtete tööviljakust EL-i tasemele. MKM analüüsist on selgunud kaks suurt probleemi Eesti tööstuses: kvalifitseeritud tööjõudu pole piisavalt ning tööstused on liialt tööjõumahukad. Hetkel on Eesti tööstustes ühe töötaja lisandväärtus 55% Euroopa Liidu keskmisest tasemest ning eesmärk on vahe kaotada - 2030. aastaks vähemalt 80%-ni EL 28 keskmisest.
Selleks on ministeeriumi hinnangul vaja suurendada tööstuste digitaliseeritust, et suurendada tootlikkust töötajate arvu muutmata.

Viljar Lubi on kuulnud töösturite skeptilistest märkustest "digitaliseerimise" suhtes. Liidud lisad omalt poolt, et tööstus arendab ennast oma erialasest loogikast lähtudes, aga mitte IT võimalustest lähtudes. Sellega ka asekantsler nõustus.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi plaani kohaselt hakatakse ka tööstusettevõtetele andma 12,7 miljoni euro ulatuses laenu, et parandada tööstuse automatiseeritust. 12,7 miljoni euro suurune laenufond pärineb Euroopa majanduspiirkonna ja Norra toetustest, mis tuleb ära jagada 2020. aastaks. Eesmärk on soodustada ettevõtete investeeringuid seadmetesse ja nende juhtumissüsteemidesse, et kasvatada lisandväärtust. Plaani kohaselt on laenu tagasimakse periood 10 aastat, aastane intressimäär on 1%. Maksimaalne laenu suurus on 500 000 eurot kuni 1 miljon eurot ning omafinantseering on 0%, samuti puudub lisatagatise nõue. Hetkel arutatakse ideed huvigruppidega ning juuni lõpuks peaks programm käivituma. EKTL soovitab kasutada võimalust ettevõtetel, kel plaanid automatiseerimiseks.

Tulevad ka KREDEX toetused võrkudega ühinemiseks (elekter, gaas, vesi ja kanalisatsioon). Teedeehitust ei toetata, küll aga eelpuhasteid, kui arvesta 2019. .a ÜVKS seadust. Jagatakse 1 miljon, omafinantseering 50 %.

Tööstuse Roheline raamat paeks nüüd max. 8 kuu jooksul jõudma uude valitsusse. MKM lubab omalt teha kõik. Nagu Viljar Lubi mainis on MKM selle aasta märksõna tööstus ning on koostööle ja ettepanekutele igati avatud.

Viimati uuendatud 16.01.2017