Tarbija

Tarbijale

Tänapäeva ühiskonnas on tarbimine väga olulisel kohal inimeste elus. Tarbijatena peame igapäevaselt tegema palju ja olulisi valikuid.

Selleks, et need valikud oleksid teadlikud, tuleb end harida. Interneti lehekülgedelt leiab palju ja kasulikku informatsiooni oma tarbijaharjumuste kujundamiseks (vaata linke allpool).    

          
 
Euroopa Liidus müüdavad tooted ja pakutavad teenused peavad olema ohutud. Toote ohutuse tagamisel on oluline selle õige märgistus, aga sama tähtis on ka toote käsitlemine vastavalt märgistusele. Isegi kui tootjad teevad kõik endast oleneva toote ohutuse tagamiseks nii inimese tervisele kui ka ümbritsevale keskkonnale, siis tuleb arvestada, et täiesti riskivaba toodet või teenust pole olemas – kõiki ohte saab vältida ainult siis, kui toimib koostöö tootja, tarbija (kasutaja) ja turujärelvalveorganite vahel.  
 
Tarbijakaitseamet http://tarbijakaitseamet.ee/et 
EL tarbija nõustamiskeskus http://www.consumer.ee/ 
Tarbija info internetis DOLCETA http://www.dolceta.eu

Eurobaromeeter - tarbijate arusaam kemikaalidest

Press Release

ECHA/PR/11/11
Media enquiries: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Helsinki, 18 May 2011


Avaldati spetsiifiline Eurobaromeetri raport tarbijate ettekujutustest kemikaalide osas.
Eurobaromeetri tulemused näitavad, et enamus inimesi EÜ-s ei pea igapäevaseid kodukeemia tooteid potentsiaalselt ohtlikeks ega järgi ohutuse instruktsioone. Arusaam keemiatoodetest ning üldine teadlikkus, kuidas neid ohutult kasutada varieerub riigiti märkimisväärselt.

EÜ kodanikud kalduvad üldiselt iseloomustama keemiatooteid rohkem sõnadega ohtlik või keskkonnale kahjulik kui kasulik või innovatiivne. Kuigi enamus väidab, et on kasutanud keemiatooteid oma töös, pole suurem osa inimestest võimeline identifitseerima igapäevaseid kodukeemiakaupu kui keemiatooteid. Loetakse küll ohutuse instruktsioone, kuid täpsemat tähelepanu pööratakse vaid juhul, kui tegemist on pestitsiidide või getergentidega. Riigiti varieerub keemiatoodete-alane teadlikkus märkimisväärselt.
Kõnealune Eurobaromeetri uuring viidi läbi esimest korda Euroopas ning on osa ECHA (Euroopa Kemikaali Agentuuri) projektist rahuldamaks CLP (klassifitseerimine, märgistamine, pakendamine) määruse nõudeid. Küsitlus hõlmas ka inimeste suhtumist ohutuse instruktsioonidesse ning illustreeris nende arusaama ohusümbolitset ja -lausetest vastavalt CLP-le.

Täpsemalt saab lugeda siit:

Further Information

Special Eurobarometer 360 – Chemical Products:

http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_360_en.pdf

CLP Regulation:

http://echa.europa.eu/legislation/classification_legislation_en.asp

Viimati uuendatud 11.10.2013