Artiklid

Nobeli laureaat: teadlased peaksid kindlustama oma avastuste kasutamise (ERR, 03.07.18)

04.07.2018

Allikas: ERR, Novaator

Jaan-Juhan Oidermaa

Keemikud saavad inimesi teadustulemustele kaubandusliku vormi andmisel küll aidata, kuid vaid juhul, kui viimased oma vajadusi kirjeldada oskavad, leiab Nobeli keemiapreemia laureaat Robert H. Grubbs.
Olen päris kindel, et teate ütlust "kui see on roheline või vingerdab, siis on see bioloogia, kui see ei tööta, on see füüsika ja kui see haiseb, on see keemia". Kas ühendid, mille kallal teie töötate, ja keemika tervikuna haisevad? Seda nii otseses kui ka piltlikus mõttes.
Ei-ei, nii kõlab see kõik liiga lihtsalt (naerab). Mõni asi keemias haiseb, teine mitte. Enamik asju, nagu ravimid ja plast, millega orgaaniline keemia tegeleb, ei haise. Need on peamised väljundid, nii et see on tõesti väga kitsas vaade.
Mida siis keemia tänapäeval õigupoolest tähendab? Viimastel aastatel antud Nobeli preemiaid vaadates on raske aru saada, kus lõppeb füüsika ja algab keemia ning vastupidi. Kelleks te end peate, kui võrdlete oma tööd järjest tõhusamalt majade ehitamisega?

Loe edasi...

Terviseamet uurib põlevkivitööstuse mõju Ida-Virumaa elanikele (20.06.18)

25.06.2018

Allikas: Terviseamet

Põlevkivi kasutamise riikliku arengukava 2016–2030 rakendusplaani raames viib Terviseamet Ida-Virumaal läbi uuringu, et töötada välja metoodika välisõhuseisundi ning lapseea astma ja teiste allergiahaiguste vahelise seoste leidmiseks põlevkivitööstusest mõjutatud aladel.

„Kuigi Ida-Virumaal on tootmise vähenemise, parema tehnoloogia kasutuselevõtmise ja keskkonnaseadusandluse rangemate nõuete tõttu õhusaasteainete heitkogused põlevkivitööstuses juba enam kui paarikümne aasta jooksul pidevalt vähenenud, on probleem siiski püsiv,“ ütles terviseameti keskkonnatervise osakonna nõunik Hedi Harzia.

„Seetõttu ongi projekti eesmärk välja töötada metoodika, mis võimaldab hinnata keskkonna ja laste tervisliku seisundi omavahelisi seoseid põlevkivitööstusest mõjutatud aladel.“

Loe edasi...

Ilmus TööstusEST Industry 4.0 eri

01.06.2018

TööstusEST on uuenenud - alates maikuu numbrist on kõik lood ka üleval veebis www.toostusest.ee , samuti Facebookis https://www.facebook.com/toostusest/  ning Twitteris https://twitter.com/ToostusEST .

Viimane number käsitleb paljusid põnevaid teemasid, nagu näiteks:

  • Tööstus 4.0 – kui suureks kasvab robotite võim?
  • Kuidas andmed masinast kätte saada?
  • Digitaalsem tööstus kõigest 48 tunniga
  • Kuidas tehast robotiseerida
  • Tööstuse digitaliseerumine kogub hoogu
  • Tööstus ootab muutust maksupoliitikas

Lisaks palju teisi põnevaid teemasid ja küsimusi

Ainukordne võimalus õppida kutsehariduses laborandiks eesti keeles - Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuses

11.05.2018

Laborant analüüsib ainete ja segude koostist ning omadusi keemiliste, füüsikaliste ja füüsikalis-keemiliste analüüsi meetodite abil, kontrollib toorainete, reagentide, vaheproduktide, valmistoodangu, jäätmete, vee, õhu, mulla kvaliteeti, töötab rangelt vastavalt metoodikatele ja juhenditele ning vastutab analüüside tulemuste usaldusväärsuse ja andmete täpse sissekandmise eest.

Laborandi töö nõuab täpsust, korrektsust, iseseisvust, meeskonnatöö oskust ja vastutustunnet. Võib leida tööd tööstus-, keskkonnakaitse, teadus- uurimis-, bioloogilistes jt laborites.

Arenguvõimalused: kõrgkooli õppima asumine, enesetäiendamine ja koolitused.

Õppekavad nii põhikooli kui gümnaasiumi baasil. Õpe toimub vene keeles, KUID NÜÜD ON VÕIMALUS ASUDA ÕPPIMA KA EESTI KEELES

Loe edasi...

26. mai - Keemikute päev

08.05.2018

Maikuu viimasel laupäeval, 26. mail, tähistatakse Kohtla-Järve linnapargis Keemikute päeva heategevusliku jooksu ja suure rahvapeoga. Selleaastaseks ürituseks on planeerinud aktiivne, elamusterohke ja üllatusi täis programm, kus jagub meelepäraseid tegevusi kõigile.

Programm:
10.00—14.00 Eastman Charity Run. Registreerimine ja start Kohtla-Järve Kultuurikeskuse ees
15.00 Keemikute päeva ametlik avamine
16.00—18.00 Huvitavad ekskursioonid põlevkiviõlitehasesse Petroter
18.30 - Bliss ja Uku Suviste ühisprogramm
20.30 - 2 Quick Start oma parimate ja lemmikute hittidega

Lasteala

Loe edasi...


Lehekülg 1 / 46