Julgemad ettevõtjad otsivad ekspordi kiratsemise tõttu uusi turge (ÄP; 14.09.16)

15.09.2016

Allikas: Äripäev www.ap3.ee

Pilk liigub

Ringi vaatavad ka teised tegijad. Värvide ja lakkide tootja Krimelte tegevdirektor Alar Salum rääkis, et strateegilisi muudatusi uueks aastaks nad paika pannud ei ole, kuid Saksamaa on riik, kus võiks müüki tõsta.

„See on meie valdkonna üks suuremaid turgusid. Meie osakaal on seal natuke liiga tagasihoidlik," lausus Salum. Aastas müüb Krimelte grupp Saksamaale toodangut kahe miljoni euro eest.

Kui Krimelte hakkab rohkem tähelepanu Saksamaale pöörama, siis peab välja mõtlema, millised on firma tugevused.

„Tegemist on väljakujunenud turuga, kus on aastakümnete pikkused traditsioonid. Veidi on see ka konservatiivne turg. Üks meie äripartner ütles, et kui sinna siseneda, siis peab olema Saksa nägu. Selle lause mõte on, et see tähendab väga palju: soovitavalt pead rääkima saksa keelt, toode peab välja nägema purely german. Saksa tarbija hindab saksa kvaliteeti. Need nüansid on vajalikud, et Saksa turul edukalt läbi lüüa," rääkis Salum. Tema teada tegutseb Krimelte valdkonnas Saksamaal 15-20 tootjat, kelle käive on aastas 40-50 miljonit eurot. „Ehituskeemia turg on ikka väga suur."

Krimelte müüb oma tooteid ka Venemaal, Hispaanias, Poolas, Leedus, Prantsusmaal, Ukrainas, Lätis, Suurbritannias, Rumeenias ja mujal. Kogutoodangust jääb Eesti turule 3 protsenti. „Me ei sea endale otseseid plaane. Me ei ole ettevaatlikud, ajame oma joont," lisas Salum.

Vene turu areng on aga kindlasti see, mis Krimeltet mõjutab. „Kui see on positiivne, siis mõjutab meid positiivselt ja vastupidi. Samamoodi mõjutab meid üsna oluliselt Prantsuse majandus, kuna Prantsusumaal on meie tütarfirma. Hetkel ei ole seal ka seis kõige parem. Ka Inglismaal on meil tütarfirma. Veel ei tea, kuidas Brexit meid mõjutab," rääkis Salum. „Kõige rohkem mõjutab Vene turg."

Praegu on olukord Venemaal rahulikum. Salum tõi välja, et rubla kurss on juba pikemalt stabiilne püsinud ning toodangu müük on kulgenud kerges kasvujoones. „Aga kindlustunnet veel ei ole. Vene majandus ei ole hakanud august välja ronima. Nafta ja toorainehind on suhteliselt madalad, aga et majandus taastuks, ei paista. Veel ei tea, mida toob talv ja aasta lõpp," ütles Salum, kes nentis, et mõelnud on nad eri stsenaariumidele. „Peab olema valmis kohanemiseks."

Käive rasvasemaks

Vene kosmeetikafirma Natura Siberica Eesti tütar Eurobio Lab saavutas eelmisel aastal ligi 5 miljoni eurose käibe. Praegu on firma käive miljon eurot kuus. Järgmisel aastal tahab ettevõtte jõuda selleni, et igakuine käive ulatuks 1,2 miljoni euroni. Käibe tõus võiks seega olla 10-20 protsenti.

Kevadest on kõige korralikuma kasvu saavutanud Poola turg. „Poola kasvab drastiliselt," rõhutas Eurobio Labi Tallinna tehase direktor Svetlana Kelman.

Kui aprillis tuli Poolast 150 000 eurot, siis praegu on summa juba 300 000 eurot kuus. „Võtsime sinna oma esindaja ja nad sisenesid kettidesse, neid on umbes 8," selgitas Kelman edu Poola turul.

Edaspidi on plaanis siseneda Argentiina ja Ameerika turule. Millal täpselt, ei osanud Kelman öelda. „Ülejäänud riigid on kaetud, aga kasvame veel," lausus Kelman.

Viimati uuendatud 15.09.2016