Keemia- ja farmaatsiatoodete tootmine suurenes mullu veerandi võrra (Delfi; 05.07.12)

06.07.2012
Delfi Majandus
05. juuli 2012
 
Eelmisel aastal kasvas Eestis keemia- ja farmaatsiatoodete tootmine 25%, allharude müügikasv tõi endaga kaasa ekspordi suurenemise, millest rahaliselt kõige suurema panuse andis haruldaste muldmetallide, põlevkiviõli, plastifikaatorite ja mastiksite eksport.

Tootlikkuse osas eristus selgelt õlitööstus, kus tootlikkuse näitajad paranesid hüppeliselt tänu ettevõtete headele majandustulemustele. Teistes allharudes kasvasid küll müügitulud töötajate arvust ja töökuludest kiiremini, kuid lisandväärtuse kasv ei suutnud nendega sammu pidada, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.
 

Kiire tulude kasv tõi kaasa poole võrra suurema kogukasumi kui aasta varem, mis tulenes eelkõige põlevkiviõli tootmisest. Teistes allharudes oli kasum mõnevõrra väiksem kui aasta varem.

Töötajate arv suurenes iga kvartaliga kõigis keemiatööstuse allharudes ning kokkuvõttes lisandus sektorisse aastaga üle 100 töökoha, mis on 3% keemiatööstuses hõivatutest. Veidi kasvas ka töökoormus ning suurenes töötundide arv. Samas tööjõukulud tõusid aastaga 15%, mis tulenes kümnendiku võrra kasvanud palkadest.
Suhteliselt hea aasta peegeldus ka ettevõtjate hinnangutes. Konjunktuuriinstituudi küsitluse kohaselt jõudis tootmisvõimsuste rakendatuse tase kriisieelseni, mitmed ettevõtted viitasid tootmisvõimsuste ebapiisavusele. Tänavu lisandub täiendavaid tootmisvõimsusi põlevkiviõli tööstuses, mistõttu mahud võivad kasvada, kuid tulenevalt nafta hinna muutustest ei too see kaasa nii suurt müügitulu suurenemist kui mullu.
Viimati uuendatud 11.10.2013