Eesti värvifirma kavatseb hõivata viiendiku Ukraina turust (EPL; 10.05.13)

10.05.2013

Eesti Päevaleht
Andres Reimer

Odessas avatud uus tehas hakkab odava Türgi toormega senist turuosa suurendama.

„Me katame praegu Eestist eksportides ligi 3% Ukraina turust ning suurte logistikakulude tõttu suudame konkureerida vaid kallima hinnaklassi värvide müügiga,” rääkis Eskaro Group AB-sse kuuluva Eskaro AS-i juht Eduard Shtivelman. „Kohapeal tootes aga saame müüa ka odavama hinnaklassi värve, mis võimaldab meil õige pea haarata 15% turust.”

Ukrainas toodetud värve Eestisse importima ei hakata, sest Ukraina värviturg erineb Eestist oluliselt. Kui Eestis müüakse Shtivelmani sõnul vaid nn keskmise või kallima hinnatasemega kvaliteetseid värve, siis Ukrainas pakutakse suuremas valikus odava hinnaklassi tooteid. Eskaro loodabki oma mahtu suurendada just odavamate värvide müügiga.
 

Kui praegu toob Eskaro Maardus asuvasse tehasesse tooraine näiteks Norrast või Soomest, siis Odessa sadama kaudu jõuab sealse tehase ladudesse väiksema logistikakuluga ja odavam Türgi tooraine.

Samuti iseloomustab Ukraina ehitusmaterjalide müüki avaturgude suur osatähtsus. Tegemist on Tallinna keskturu laadsete müügiplatsidega, kus mikroettevõtjad pakuvad kaupa väikestest kioskitest. Kuigi selline kauplemisvorm ei paku ostjale pea mingisuguseid garantiisid, müüakse ligi 70% värvidest just seal, väiksem osa aga nn kaubabaasidest ja ketistunud ehituspoodidest.

Müügivõrk juba töötab

„Usun meie tehase edusse, sest oleme aastate jooksul välja kujundanud usaldusväärse müügivõrgu, ning meie partnerid on ühtlasi ka meie sõbrad,” selgitas Shtivelman.

Eskaro investeeris uude tehasesse Odessa lähistel kaheksa miljonit eurot. Ühes vahetuses töötades võimaldab ABB France’i rajatud Ida-Euroopa moodsaima sisseseadega tehas toota värve, lakke, liime, pahtleid jt ehitusmaterjale 16 tuhat tonni aastas. Uus tehas annab tööd 15 inimesele.

Eestis 1993. aastal tegevust alustanud Eskaro Group on Rootsi päritolu rahvusvaheline lakke ja värve valmistav kompaniide grupp. Praegu tegutsevad grupi tootmis- ja äriettevõtted kuues riigis: Valgevenes, Lätis, Venemaal, Ukrainas, Soomes ja Eestis.

 
Viimati uuendatud 11.10.2013