Uus toetusmeede ohutu materjaliringluse tagamiseks ja seonduv kemikaaliaudit

Pexels

Ohutu materjaliringluse kontseptsioon käsitleb endas ohutu ja kestliku disaini põhimõtet kemikaalide kasutamisel nii toodetes kui protsessides, et materjalid oleksid kestlikud ja ringlussevõetavad. Selle kontseptsiooni elluviimiseks on Kliimaministeerium kokku kutsunud ohutu materjaliringluse töörühma ning ühiselt valmistatakse ette kahte ettevõtetele suunatud toetusmeedet, mida hakkab finantseerima Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Meede 1: Ohtlike ainete kasutamise audit ettevõtetele

Toetatakse ohtlike ainete kasutamisega seotud auditi läbiviimist, mis annab ülevaate ettevõttes kasutatavatest ohtlikest ainetest ning pakub lahendused nende asendamiseks. 

Toetuse andmise tulemusena on toimunud ohtlike ainete tuvastamine käitlemisvõime toetamiseks ning ohtlike ainete kasutamisega seotud auditiga on loodud eeldused võimalike investeeringuvajaduste selgitamiseks. Need on seotud ohtlike ainete asendamise, toodete disaini ning protsesside ümberkorraldamisega, et suurendada materjali hulka, mis ei sisalda ringlussevõttu takistavaid aineid.

Ohtlike ainete kasutamisega seotud auditi eesmärk on pakkuda ettevõttele teadmised sellest, millised järgmised sammud ning investeeringud oleksid vajalikud, et vastata klientide kasvavatele ootustele ettevõtte kestlikkuse osas, EL roheleppe algatuste uutele nõuetele ja toetada ringlussevõtuks sobiva materjali hulga suurendamist.

Meede 2: ohutu materjaliringluse tagamise investeeringud

Toetame ohutu materjaliringluse tagamist ja edendamist. Toetuse eesmärk on ohtlike ainete tuvastamise parandamine, et tagada ohutu materjaliringlus ning edendada tootearendust ohtlike ainete asendamiseks.

Järgmine töörühma koosolek toimub 10.09.24, kus arutatakse auditi läbiviimise metoodika esialgset juhendit (edastasime liikmetele meili teel). EKTL ja mitmed keemiatööstuse ettevõtted osalevad töörühmas, aga jätkuvalt oodatakse toetuse andmise tingimuste kujundamises kaasa rääkima! Oma arvamuse avaldamiseks palutakse saata kiri projektikoordinaatorile (vt eelnevad KIK lingid).