Innovatiivsete keemiatehnoloogiate päev tõi kokku teadlased ja tööstuse esindajad

Märtsis toimus Eesti Keemiatööstuse Liidu (EKTL) korraldatud tulevikule ja arengule keskenduv Innovatiivsete keemiatehnoloogiate päev, mis tõi kokku üle 50 osaleja tööstusettevõtetest, riigiasutustest ning teadus- ja haridusasutustest. Üritus leidis aset 20. märtsil 2025 Tallinna Tehnikaülikooli auditooriumis U04-103 ning oli osa EKTLi arendusnõuniku projektist.
Päeva juhtis Eesti Teaduste Akadeemia energeetikakomisjoni esimees Arvi Hamburg, kes avas sündmuse koos EKTLi tegevdirektori Hallar Meybaumiga. Kava oli sisutihe ja keskendus nii insenerihariduse ja tööstuse sidususele kui ka innovatsiooni võimalustele ning süsinikuteemadele.
Sündmust on võimalik järele vaadata SIIN. Ettekanded leiab käesoleva artikli lõpust.
Esitlused ja arutelud
Päev algas Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna dekaani Fjodor Sergejevi ettekandega, kus rõhutati insenerihariduse ja tööstuse koostöö olulisust. Seejärel tutvustasid Eesti Innovatsiooni Sihtasutuse esindajad Raigo Rannaväli, Kersti Vaarmets ja Arbo Reino riigi poolt pakutavaid innovatsioonimeetmeid ja RUP-programmi.
Tehisintellekti ja robootikalahenduste teemal jagas teadmisi Katre Eljas (AIRE), kes selgitas, kuidas Eesti tööstusettevõtted saavad kasu tehisintellektist ja robootikast.
Keemia ja jätkusuutlikkus
Innovatiivseid keemiatehnoloogilisi lahendusi tutvustasid mitmed valdkonna eksperdid:
-
Gary Urb (Up Catalyst) rääkis süsiniku püüdmise ja uute materjalide tootmise võimalustest;
-
Gert Preegel (Fibenol) tutvustas puidu suhkrute muutmist kemikaalideks ja nende polümeriseerimist;
-
Kati Rostfeldt (Eesti Tööandjate Keskliit) tutvustas innovatsioonitrepi metoodikat, mis aitab keemiatööstuse ettevõtetel hinnata oma innovatsioonivõimekust.
Süsinikuteemad ja rohereform
Pärast lõunapausi keskenduti süsinikuteemadele ja rohereformile. Tallinna Tehnikaülikooli kaasprofessor Oliver Järvik tutvustas süsiniku püüdmise võimalusi ja tehnoloogiaid, millele järgnes Kliimaministeeriumi rohereformi osakonna valdkonnajuhi Maria Värtoni ettekanne süsiniku teekaardi kohta.
Kerli Paas (Bureau Veritas Eesti) käsitles süsiniku jalajälje ja toote elukaare hindamist ning selle seost EL roheväidete direktiiviga.
Tulevikusuunad keemiatööstuses
Päeva teises pooles käsitleti Eesti keemiatööstuse arenguvõimalusi:
-
Hannes Reinula (Enefit Power) selgitas, kuidas Eesti Energia arendab end keemiatööstuse ettevõtteks;
-
Tõnis Kanger (Tallinna Tehnikaülikool) tutvustas keemilise sünteesi ja tehnoloogia teadustaristut;
-
Margus Lopp (Tallinna Tehnikaülikool) rääkis põlevkivist kui potentsiaalsest kemikaalide algallikast.
Päeva kokkuvõte ja tänusõnad
Tuleviku keemiatehnoloogiate päev oli edukas ning pakkus rohkelt väärtuslikke arutelusid ja ideid keemiatööstuse tuleviku kujundamiseks.
EKTLi tegevdirektor Hallar Meybaum ja kemikaali- ja arendusnõunik Kärt Alaküla tänavad kõiki esinejaid, osalejaid ning ettevõtteid, kes panustasid sündmusesse ja esinejate kingikottidesse.