Püüd reguleerida CLP määrusega keskkonnaväidete kasutamist
Eesti keemiatööstuse nimel juhisime 29. septembril Eesti pädevate asutuste (SoM ja Klim) ning vastava atašee tähelepanu klassifitseerimise, märgistamise ja pakendamise määruse (CLP) uutele kompromissmuudatusettepanekutele, mille Euroopa Parlament on esitanud ja mille osas lähiajal hääletatakse. Kõnealustel uutel CLP sätetel on otsene mõju töös olevale Euroopa Komisjoni ettepanekule roheliste väidete põhjendamise direktiivi (green claims directive) kohta. Kuigi me ei tea, kas see muudatusettepanek EP täiskogu hääletusel lõppraportisse jõuab, pidasime vajalikuks teavitada oma murest ja seisukohtadest.
Nimelt sisaldavad kompromissmuudatusettepanekud sätet, mille eesmärk on reguleerida roheväiteid CLP-määruse kaudu, eelkõige vältida/keelata keskkonnaalaste väidete kasutamist CLP-klassifikatsiooniga (või täiendava märgistusega) toodete puhul. Samal ajal on väljatöötamisel kaks peamist õigusakti tarbijate ja ettevõtete kaitsmiseks rohepesu eest: „tarbijate võimestamise direktiiv rohelise ülemineku jaoks” ja „roheväidete põhjendamise direktiiv”. Õiguskindluse ja sidususe tagamiseks on oluline, et keskkonnaalaseid väiteid ja nendega seotud probleeme reguleeritaks nende konkreetsete õigusaktidega (mitte CLP-ga). Nende raames on juba kirjas, et ohtlikuks klassifitseeritud toodete temaatika võetakse analüüsida.
Kuna CLP-alased arutelud on väga lõppjärgus ja selle hääletus täiskogu istungil on ette nähtud oktoobri esimeseks nädalaks, siis leiame, et sellised CLP-sätted oleksid ennatlikud, mõjuanalüüsideta ja takistaksid roheväidete põhjendamise direktiivi ettepaneku alusel peetavat arutelu.
Eesti Keemiatööstuse nimel avaldasime lootust, et Eesti esindajatel on võimalik meie muret arvesse võtta ja oma seisukohtade kujundamisel kasutada.