CLP määruse läbivaatamise hetkeseis ja keemiatööstuse neli põhiseisukohta

Favpng

CLP koos REACH-määrusega on ELi kemikaalialaste õigusaktide nurgakivi. CLP-määruse läbivaatamine tähendab maailma ühe kõige põhjalikuma kemikaaliregulatsiooni aluste muutmist.
CLP on seotud ka muude oluliste keemiaalaste määrustega, nagu ELi tootespetsiifilised õigusaktid (nt kosmeetika, biotsiidid, taimekaitsevahendid, mänguasjad jne) ja rahvusvahelise klassifitseerimise ja märgistamise ülemaailmse harmoneeritud süsteemiga (UN GHS), millest CLP tuleneb. CLP muudatustel on ka nendele kaskaadmõju.
Cefic toetab enamikku praeguse ettepaneku elemente, kuivõrd need annavad õigusselguse mitmes küsimuses. Näiteks veebimüügile kohaldatavad vastutuse ja märgistamise nõuded ning mürgistuskeskustele teabe esitamise nõuete täpsustused. Samas on ettepanekus neli olulist teemat, mis vajavad kindlasti parendamist: 

  • AINERÜHMADE KLASSIFITSEERIMISEL EI TOHI TOETUDA  AINULT "STRUKTUURILISELE SARNASUSELE".
  • MÕISTETE MÄÄRATLUSED TULEB HOIDA KOOSKÕLAS REACH-i JA MUUDE OLEMASOLEVATE PRAKTIKATEGA
  • 18-KUUSED RAKENDUSPERIOOD TULEB KOHALDADA KÕIGILE MÄRGISTUSTE UUENDUSTELE
  • MÄRGISTUSTE VORMINGUREEGLID TULEB HOIDA PAUNDLIKUNA

Käesoleva artikli lõppu on lisatud CEFIC, AISE ja Cosmetics Europe täpsemad vastused avalikule konsultatsioonile, aga alljärgnevalt lühiülevaade:

  • Eeldatakse, et sarnase molekulaarstruktuuriga ainetel on samad omadused ja sama mõju tervisele ja keskkonnale ning seetõttu väärivad nad "sarnast klassifikatsiooni". Selline lähenemine on vale, kuna sarnaste ainete „käitumine” võib oluliselt erineda, mistõttu kutsub tööstus üles selle „sarnasuse” hindamiseks kasutama kõiki olemasolevaid andmeid aine füüsikalis-keemiliste, ökotoksikoloogiliste ja toksikoloogiliste omaduste kohta (mitte ainult struktuurset sarnasust).
  • „Mitme koostisosaga ainete” (MOCS) uue määratluse tutvustamine. See on vastuolus REACH-määruse raames võetud lähenemisviisiga, mis on loonud stabiilse ja usaldusväärse aluse kemikaalide reguleerimisele ELis.
  • Uued märgistuste uuendamise tähtajad (6 kuud) on tööstusharu jaoks muudatuste rakendamiseks liiga lühikesed. 
  • Uued märgistuste vormindamise reeglid on liiga ranged ja liiga spetsiifilised.

Olukord
Euroopa Komisjon avaldas 19. detsembril “CLP paketi” (tavaline seadusandlik ettepanek (OLP) CLP määruse läbivaatamise kohta JA delegeeritud seadus ohuklasside lisamise kohta). 
Kui delegeeritud akti puhul toimub protsess kiiresti - kontrolliperiood on möödas ja lõplik avaldamine EL Teatajas toimus 31.03.2023, siis tavapärase seadusandliku ettepaneku (OLP) osas algab seadusandlik protsess nii nõukogus kui ka Euroopa Parlamendis.
 
Nõukogu jaoks tegeleb toimikuga konkurentsivõime nõukogu – tehnilise ühtlustamise töörühm (ohtlikud ained – kemikaalid). Parlamendi osas on keskkonna- ja tervisekomisjon (ENVI) ainus kaasatud komisjon.
 
ENVI puhul on raportöör Euroopa Parlamendi liige Maria SPYRAKI (EL, PPE) ja teised variraportöörid: João ALBUQUERQUE (PT, S&D), Martin HOJISIK (SK, Uuenda Euroopat), Jutta PAULUS (DE, rohelised), Piero. FIOCCHI (IT, ECR), Anja Hazekamp (NL, vasakpoolne) ja Oscar LANCINI (IT, ID).

ENVI ajaskaala on järgmine:
• Mõtete vahetus ENVI-s: 04.05
• Muudatusettepanekute esitamise tähtaeg: 11.05 kell 11:00
• Hääletamine ENVI-s: september (kinnitamisel)
• Hääletus täiskogu istungil: oktoober (kinnitamisel)