EKTL esitas tagasiside kontseptsioonile "Valitsuse esindaja Ida-Virumaal“.

Ida-Virumaa

EKTL saatis 30. juunil Eesti regionaalministr Madis Kallasele järgmise pöördumise:

Esitame Eesti Keemiatööstuse Liidu  tagasiside VVTP punkti 7.2.1 eesmärgil väljatöötatud kontseptsioonile „Valitsuse esindaja Ida-Virumaal“.

Esiteks tunnustame Valitsuskoalitsiooni, et on märgatud vajadust võimendada Ida-Virumaa inimeste, ettevõtjate ja KOV-ide häält Valitsuses ning vajadust luua senisest vahetum ja efektiivsem dialoog Valitsuse ja Ida-Virumaa inimeste vahel. Ida-Virumaa on ja peab olema Eesti positiivse muutumise osa ning piirkond peab saama selleks Valitsuse selge toe.

Lähtuvalt eeltoodud eesmärgist toome esile mõned kohad kontseptsioonis, mis vajavad selgitamist, sest praegusel kujul ei ole usutav, et kontseptsiooni kohast rolli täitev isik saavutab oodatud tulemuse Ida-Virumaa inimeste paremast käekäigust.

Kontseptsioonis on võetud kõigepealt eeldus, et Valitsuse poolt määratud ja mehitatud uus institutsioon lahendab mingid selgelt määratlemata Ida-Virumaaga seotud probleemid. See tähendab, et valitud on lähenemine kus abinõu on valitud enne probleemi lahtimõtestamist. Praegusest ülesehitusest (Valitsuse esindaja) on näha, et probleem on Valitsusel oma sõnumi kommunikeerimisel, kuid mitte Ida-Virumaal arenguhüppeks vajalikus võimendamises reaalse Valitsuse toega. Kui tunnistada, et piirkondlikke probleeme ja arengueeldusi tunnevad kõige paremini kohalikud inimesed, keda esindavad KOV volikogusse valitud inimesed, siis tuleks kaaluda kontseptsiooni ümberpööramist selliselt, et anda hoopis Ida-Virumaa KOV-idele senisest võimestatum hääl Valitsuse lähedal. Juhime tähelepanu, et valitsuse sõnumite  kommunikeerime ja info puudus ei ole kunagi probleem olnud ja ei ole ka täna. Probleem on selles, et senised tegutsemisviisid ei tööta.

Kui selliselt toimida, siis oleks meie hinnangul eesmärgipärane leida sellises rollis isik tihedas koostöös Ida-Virumaa KOV-idega, mitte lubades seda kohta määrata pelgalt Valitsuse poliitilise agenda järgi. See eeldaks, isikute ärakuulamist/kaitsmist muu hulgas Ida-Virumaa KOV-ide esindajate ees. Ilma Ida-Virumaa KOV-ide esindajate usalduseta selles rollis piirkonna arengu positiivsemaks muutmise perspektiiv jääb eeldatavalt nõrgaks.

Kui selline isik saab leitud ja Ida-Virumaa KOV-ide esindajate poolt heaks kiidetud, siis peaks sellise isiku peamisteks ülesanneteks jääma Ida-Virumaa KOV-ide esindajatega tihedas koostöös:

  1. Aidata kaasa Ida-Virumaale investeeringute toomisel ja uute töökohtade loomisel;
  2. Aidata kaasa  ÕÜF vahendite maksimaalsele  kasutamisele  ning  keskkonnatasude allokeerimisele  piirkonda; 
  3. Osaleda Ida-Virumaad puudutavate Valitsuse otsuste aruteludel ning poliitika kujundamisel. Selliselt oleks võimalik anda lisakaitse, et Ida-Virumaad puudutavad Valitsuse otsused (ka EL poliitika kujundamisel) tahtlikult või tahtmatult ei tooks Ida-Virumaa elanikele kahjulikke tagajärgi (töökohtade kadu neile asendust pakkumata, elatustaseme langus, ääremaastumise süvenemine jmt) ning oleks tehtud vähemalt informeeritult.

Selliste ülesannete täitmisega seotud vastutuse määramiseks on mõistlik seada ka vastavatele kategooriate tulemusmõõdikud.

Kokkuvõttes näeme vajadust asuda kontseptsiooni osas Ida-Virumaa KOV-ide esindajate ja ettevõtjatega avatud arutellu, et muu hulgas selgitada täpsemalt:

  1. Kellel ja mis on probleem?
  2. Mis muutub kui seda lahendada kontseptsiooni kohaselt?
  3. Millised on lahendusalternatiivid?
     

Ida-Virumaa positiivsele arengule on vastunäidustatud Valitsuse senisest kõvem hääl. Vaja on hoopis avatumat kuulamist, läbimõeldud ja arutatud lahendusi ning reaalseid tegusid. Ennekõike on vaja näha Ida-Virumaad, ja selle inimesi ja ettevõtjaid lahenduste toojana ja seda strateegilises kommunikatsioonis toetada. Sellega seoses on selge vajadus pakkuda Ida-Virumaa piirkonna positiivseks arenguks nii regulatiivset kui ka rahalist võimendust, mille tulemusel saab läbi KOV-ide ja ettevõtete piirkonna elanikele paremat tulevikku ja selle perspektiivi luua, ja tagada piirkonna ja Eesti julgeolekut.

28. juunil k.a Narvas toimunud regionaalministri poolt käesoleva kontseptsiooni eelnõu tutvustamise ja selle järgnenud arutelude käigus küsiti osapooltelt ettepanekuid võimaliku valitsuse esindaja kandidaadi osas. Eesti Keemiatööstuse Liit on arutanud ja eeldab, et võimalik kanditaat valituse esindajaks, lisaks kontseptsioonis väljatoodud isikuomadustele, peab olema eelkõige väga tasakaalukas.

Seega pakume Eesti Keemiatööstuse Liidu poolt valitsuse  esindaja  kandidaadiks Ida-Virumaale endise  Eesti Ametiühingute Keskliidu juhi ja Eesti Vabariigi tervise- ja tööministri Peep Petersoni.

 

Lugupidamisega

/allkirjastatud digitaalselt/

Hallar Meybaum

tegevdirektor