EKTL pöördumine seoses eeterlike õlide klassifitseerimisreeglite võimaliku muutmise pärast

Pexels

EKTL pöördus 12. juunil 2023 veelkord Eesti pädevate asutuste poole seoses Euroopa Komisjon ettepanekuga CLP-määruse 1272/2008/EÜ läbivaatamiseks. Selle läbivaatamise ühe osana tehakse ettepanek, mis muudaks seniseid klassifitseerimisreegleid ning lähemal vaatlusel tooks kaasa suure mõju bioloogilist (looduslikku) päritolu taastuvatele ainetele (NCS). Komisjoni ettepaneku valguses kuuluksid NCS-id uue mõiste MOC (More than One Component e. mitut koostisainet sisaldavad ained) raamesse ja klassifitseerimine ei hõlmaks enam ainet tervikuna, vaid selle isoleeritud koostisosi. Kui koostisosa on klassifitseeritud CMR-iks – klassifitseeritakse samuti ka MOC ja kõik segud, mis sisaldavad seda üle teatud koguse (väga madala piirväärtuse).

Eelpool nimetatud CLP-määruse muudatused ja sellele järgnev de facto kosmeetikatoodetes kasutamise keeld ohustavad enam kui 2000 NCS-i, sealhulgas looduslikke eeterlikke õlisid ja ekstrakte.

Seetõttu palume Euroopa (sh Eesti) regulaatoritel säilitada praegune klassifitseerimise lähenemisviis – jätkates NCS-i klassifitseerimist ainetena kõigis ohuklassides – see säilitaks sektorile Euroopas võrdsed võimalused, jäädes vastavusse kehtivate rahvusvaheliste standarditega (globaalne harmoneeritud süsteem GHS).

Täna kavandatud klassifitseerimisreeglite muudatused ja pakutud erandisüsteem nõuavad selgitust ja arutelu kõigi sidusrühmadega ning nende suhtes tuleb koostada Euroopa Komisjoni mõjuhinnang (nagu ka muude CLP-määruse läbivaatamise käigus kavandatud muudatuste puhul), sest nendel on tõsine negatiivne mõju kogu väärtusahelale.

Lisatud Keemiatööstuse Liidu pöördumise terviktekst ja Cosmetics Europe kokkuvõte CLP MOC mõjust kosmeetika- ja parfümeeriatööstusele.