Euroopa Komisjon astub samme keemiatööstuse konkurentsivõime ja jätkusuutlikkuse suurendamiseks

Euroopa Komisjon avaldas 8. juulil 2025 keemiatööstuse tegevuskava ja nn "omnibus"-paketi, mille eesmärk on tugevdada Euroopa keemiatööstuse konkurentsivõimet, vähendada regulatiivset koormust ja suunata sektorit kestlikkuse suunas. Tegemist on olulise sammuga sektori jaoks, mida sageli nimetatakse ka „tööstuste tööstuseks“.
Euroopa puhastusvahendite tööstust esindav A.I.S.E. ning Euroopa keemiatööstuse keskorganisatsioon Cefic tervitasid komisjoni algatust kui kauaoodatud vastust järjest kasvavatele väljakutsetele, millega valdkond silmitsi seisab.
Lihtsustused CLP määruses: märgistamine muutub paindlikumaks
A.I.S.E. tõi esile, et uus "omnibus"-pakett sisaldab mitmeid muudatusi ainete ja segude klassifitseerimise, märgistamise ja pakendamise määruses (CLP), mis vastavad tööstuse muredele ebaproportsionaalse halduskoormuse ja rakenduspraktikate osas. Olulised muudatused hõlmavad:
- Uute kohustuslike märgistusformaadi nõuete tühistamist, sealhulgas minimaalsete kirjasuuruste reeglite leevendamist ja mustvalget märgistamist;
- Paindlikkust reklaamisõnumites, kus ei nõuta enam täielikku ohuteabe esitamist tarbijatele;
- Tähtaegade paremat kooskõlastamist tootjate jaoks, et neil oleks rohkem aega märgistuse uuendamiseks;
- Väikepakendite puhul võimalust lühendada pakenditel esitatavat infot selguse nimel;
- Digilahenduste kasutuselevõttu kontaktandmete esitamisel, mis vähendab füüsilise märgistuse survet ja võimaldab kiiremat info ajakohastamist.
Cefic: tegevuskava on Euroopa keemiatööstuse pöördepunkt
Cefic hindas tegevuskava kui tugevat poliitilist signaali, mis näitab komisjoni valmisolekut taastada Euroopa keemiatööstuse konkurentsivõime olukorras, kus 2023. aastal suleti juba 5% mandri tootmisvõimekusest. Organisatsiooni hinnangul on nüüd vaja liikmesriikide kiiret ja koordineeritud tegutsemist, et signaalidest saaksid reaalsed tulemused.
Cefici president Dr. Ilham Kadri sõnul:
„Tegemist on meie tööstuse jaoks murrangulise hetkega. Tänu Komisjonile ja eriti president von der Leyenile ning asepresidentidele Séjourné’le ja Ribera’le, kes on näidanud juhtpositsiooni. Me ei saavuta strateegilist sõltumatust ega rohepööret ilma tugeva Euroopa keemiatööstuseta.“
Lisaks tegevuskavale on tähtsad ka teised hiljutised algatused, sealhulgas:
- Puhta tööstuse kokkuleppe riigiabi raamistik;
- Euroopa heitkogustega kauplemise süsteemi (ETS) riigiabi suuniste läbivaatamine, et hõlmata rohkem keemiasektoreid;
- Arutelu EL-i ETS direktiivi läbivaatamise üle 2026. aastal;
- Fookus vesiniku tulevikule, keemilise ringluse regulatsioonide selgemaks muutmisele, kriitilistele kemikaalidele ning REACH regulatsiooni lihtsustamisele.
Cefici peadirektor Marco Mensink märkis:
„Gaasi hindade langetamine ja täiendavad meetmed, mis kuulutatakse välja aasta lõpus koos eraldiseisva keemiatööstuse paketiga, on tuleviku seisukohalt otsustava tähtsusega.“
Euroopa Komisjoni poolt 2025. aasta juulis avaldatud tegevuskava ja regulatiivsed lihtsustused tähistavad märkimisväärset pöördepunkti Euroopa keemiatööstuses. EKTL kutsub ka Eesti valitsusasutusi üles toetama keemiatööstuse tegevuskava ja kemikaalide omnibussi ettepanekuid. Need sammud aitavad taastada tööstuse konkurentsivõimet, toetavad kestlikku arengut ning annavad sektorile vajalikku selgust ja kindlustunnet tuleviku suhtes.
Allikad: 2025-07-09-AISE-position-simplification-for-chemicals.pdf
https://cefic.org/news/the-chemical-industry-action-plan-is-a-vital-step-forward/