Plasti keemiline ringlussevõtt: kohtumine tööstuse esindajate ja Eesti pädevate asutuste vahel

Cefic

"Fookus: innovatsioon"

Eesti Plastitööstuse Liidu eestvedamisel toimus 13. juulil virtuaalne kohtumine, millel osalesid tööstuse poolelt veel Cefic innovatsioonidirektor A. Meerschman ja Eesti Keemiatööstuse Liidu esindus. Pädevate asutuste poolt olid kaasatud Kliimaministeerium ja Keskkonnaamet.  

Kohtumisel jagas Cefic innovatsioonidirektor oma professionaalset kogemust ja ekspertiisi keemilise ringlussevõtu olulisusest ja massibilansi meetodi kasutuselevõtu vajalikkusest. Keemilisel ringlussevõtul on potentsiaal tõsta kvaliteeti ja toota sekundaarseid lähtematerjale, mis on samaväärsed esmaste ressurssidega ja vastavad kõigile REACH-määruse nõuetele. Keemilisel ringlussevõtul on ka võimekus eemaldada soovimatud lisandid ja ebapuhtused, mis võimaldab kasutada ringlussevõetud materjali ka kõrgelt reguleeritud rakendustes, nagu toiduga kokkupuutuvad materjalid või meditsiinilised rakendused.

Üks peamisi takistusi keemilise ringlussevõtu tehnoloogiate laiendamisel on ebakindlus plastide ringlussevõetud sisalduse arvutamise meetodi suhtes. Ilma probleemi kiire lahendamiseta ei pruugi ELi keemiatööstus olla võimeline tarnima ringlussevõetud materjali, et täita ELi kliima- ja ringmajanduse eesmärgid õigel ajal. Samal ajal on keemiatööstus praegu ringmajandusele ülemineku alguses ja vajab investeerimiskindlust kemikaalide ringlussevõtu võimekuste arendamiseks. Kuid selleks on vaja selget õigusraamistikku ja selles sätestatud sobivat massibilansi meetodit. 

Alljärgnevalt on lisatud Cefic innovatsioonidirektori poolt kohtumisel jagatud ettekanne.