Uurimis- ja arendusalaste oskuste edendamine: Innovatsiooni mikrokraad

Pexels

"Fookus: innovatsioon"

Tuletame meelde, et suvi on hea aeg õppimisvajadustele mõelda. Ka EKTL on võtnud suuna pöörata edaspidi suuremat tähelepanu uurimis- ja arendusalaste oskuste edendamisele. Sellega seoses juhime tähelepanu võimalustele, kuidas ettevõtted saavad ennast ja oma töötajaid ise aidata. Nimelt on praegu registreerimiseks avatud nii Tartu Ülikooli kui ka TalTech´i erinevad mikrokraadide programmid, mis sobivad ideaalselt just töötavate spetsialistide täiendõppeks.

Näiteks pakub TÜ Innovatsiooni mikrokraadiprogrammi. Programm sobib ettevõtjatele, juhtidele, konsultantidele, ametnikele, kellel peab olema bakalaureusekraad või sellele vastav haridustase. „Innovatsioonist ja võimekusest innovatsiooniprotsesse juhtida on kujunenud olulised märksõnad Eestis, mida seni seostatakse peamiselt iduettevõtete, biotehnoloogia ja e-valitsemise temaatikaga. Samas on uudsete lahenduste ja ärimudelite, toodete, teenuste ja tehnoloogiate rakendamine ühiskonna erinevatel elualadel veel lapsekingades. Seega on uuendusvõimekuse suurendamine just teistel tegevusaladel ühiskonna jaoks suure potentsiaaliga. Innovatsiooni mikrokraadiprogrammi läbinul on valdkonnaspetsiifilised teadmised ja oskused. Ta saab aru, mis on innovatsioon ja milleks on see vajalik (pikaajaline konkurentsivõime ja kasum, organisatsiooni missiooni laiem kandepind ja mõju ühiskonnas). Ta suudab oma organisatsioonis ja/või tegevusvaldkonnas välja töötada innovatsioonistrateegia ning taktikalise plaani. Ta oskab enda ja meeskonnaliikmete ideed projektiks (reaalsuseks) muuta ning sel eesmärgil meeskonda juhtida ning rakendada innovatsiooni- ja ettevõtlusprotsessi oma valdkonnas.“ Vaata täpsemalt siit: https://majandus.ut.ee/et/sisu/innovatsiooni-mikrokraad

 

Ka hiljutisest Kutsekoja OSKA uuringust selgus, et: "Eesti ettevõtetes tuleb tõsta uurimis- ja arendusalaste oskuste taset. Eesti ettevõtted üldjuhul ei ole valmis palkama eraldi uurimis-arendustöötajaid, selleks puudub võimekus. OSKA hinnangul aitaks ettevõtete teadmusmahukust kasvatada olemasolevate kõrgharidusega töötajate uurimis-arendustegevuseks vajalike oskuste taseme tõstmine.

Eraldi tähelepanu on tarvis pöörata ettevõtte juhtide uurimis- ja arendustööalaste teadmiste tõstmisele, kuna valdavalt just nemad vastutavad organisatsioonis innovatsioonijuhtimise eest. Juhtidel on vaja oskust kasutada innovatsiooni juhtimiseks sobivaid tehnikaid, et muuta arendustegevus ettevõttes süsteemseks ja tulemuslikuks protsessiks."

Täpsemalt saab OSKA uuringust lugeda siit: https://oska.kutsekoda.ee/uuring/ettevotlussektori-uurimis-ja-arendustootajate-toojou-ja-oskuste-vajadus/

 

Kõik Tartu Ülikooli mikrokraadiprogrammid leiab siit: https://ut.ee/et/mikrokraadid

Kõik TalTech mikrokraadiprogrammid leiab siit: https://taltech.ee/avatud-ope/mikrokraadid

EL logo