Uus EL-ülene üldine toote ohutuse määrus

Pexels

Seni on Eestis üldist tooteohutust reguleerinud toote nõuetele vastavuse seadus, mis on üle võetud vastavalt EL üldisele toote ohutuse direktiivile. 12. juunil 2023 jõustus aga EL tasandil üldine toote ohutuse määrus (GPSR), mis asendab senise direktiivi ja mida hakatakse kohaldama kõikides liikmesriikides alates 12. detsember 2024. See uus määrus tagab, et tarbijatele pakutakse ainult ohutuid tooteid, olenemata toodete päritolust ja sellest, kas neid müüakse kauplustes või veebipoodides. GPSR reguleerib kõikvõimalike tarbekaupade, millel puuduvad EL tasandil ühtlustatud vertikaalsed õigusaktid, ohutust, aga lisaks käsitleb ka ohutusaspekte, mis ei pruugi olla hõlmatud ühtlustatud tooteid reguleerivate sektorispetsiifiliste õigusaktidega (nt veebipoodide kohustused, kohustused õnnetusjuhtumite korral, õigused teabele ja toimingud nagu toodete tagasinõudmine). 

Lühidalt: 
Uue määruse eesmärk on tagada toote ohutus või maandada riskid, mis ei ole reguleeritud teistes ELi õigusaktides, järgmiselt:

  • võttes tarbekaupade ohutuse hindamisel arvesse selliseid olulisi tegureid nagu toodete dünaamiline olemus ja omavahelised seosed;
  • parandades tooteohutuse tingimusi online ja offline müügi vahel;
  • kehtestades konkreetsed tooteohutusnõuded veebipõhistele müügikohtadele, et kaitsta tarbijaid veebi kaudu müüdavate ohtlike toodete eest;
  • laiendades kõikidele ELi imporditavatele ühtlustamata toodetele kohustust omada ELis ettevõtjat, kes vastutab tooteohutuse küsimuste eest;
  • andes riiklikele ametiasutustele vajalikud vahendid ja suurendades seeläbi nende jõustamisvolitusi;
  • kindlustades toodete puhul tõhusa tagasinõudmise, nõudes otsekontakti tarbijatega ja standardseid tagasinõudmisteateid.

Üleminek direktiivilt ühisele määrusele, mis on kõikides liikmesriikides otsekohalduv, pakub olulisi eeliseid tarbekaupade ohutuse tagamisel kogu Euroopa Liidus.

Mõned olulisemad muudatused (pole ammendav loetelu)

  • GPSR tunnistab kehtetuks ja asendab ELi toiduimitatsiooni ohutuse direktiivi 87/357. Uue määrusega keelatakse selliste toiduks mittekasutatavate toodete turustamine, importimine, tootmine ja eksport, mis sarnanevad toiduga või mida võib pidada toiduks, eriti laste poolt ja mida nad võivad seetõttu suhu panna, imeda või alla neelata.
  • Ettevõtja kohustused kaugmüügi korral seoses tooteohutusega. Kui ettevõtja teeb toote turul kättesaadavaks internetis või muude kaugmüügivahendite kaudu, peab nende toodete pakkumises olema selgelt ja nähtavalt märgitud vähemalt järgmine teave:
    • tootja nimi, registreeritud kaubanimi või registreeritud kaubamärk, samuti ettevõtja posti- ja e-posti aadress, mille kaudu saab temaga ühendust võtta;
    • kui tootja asukoht ei ole liidus, siis käesoleva määruse artikli 16 lõikes 1 või määruse (EL) 2019/1020 artikli 4 lõikes 1 osutatud vastutava isiku nimi, posti- ja e-posti aadress;
    • toodet tuvastada võimaldav teave, sealhulgas selle pilt, selle tüüp ja mis tahes muu tootetähis; ja
    • hoiatus või ohutusteave, mis kinnitatakse tootele või pakendile või mis lisatakse saatedokumendile kooskõlas käesoleva määruse või kohaldatavate liidu ühtlustamisõigusaktidega tarbijale kergesti arusaadavas keeles, mille määrab kindlaks liikmesriik, kus toode turul kättesaadavaks tehakse.
  • Internetipõhiste kauplemiskohtade pakkujad peavad end registreerima ka turvavärava (Safety Gate) portaalis ja märkima seal teabe oma ühtse kontaktpunkti kohta, et hõlbustada tooteohutusega seotud teabe edastamist.
  • Jälgitavuse eeskirjad ja toodete identifitseerimine: 
    Tootjatel on uus kohustus tagada, et nende toodetel oleks teavet toote tuvastamiseks (nt partii või seerianumber), mis on tarbijatele hästi nähtav ja loetav. Määratud toodete jaoks, mis tõenäoliselt kujutavad tõsist ohtu tarbijate tervisele ja ohutusele, võib komisjon luua spetsiaalse jälgimissüsteemi, mis nõuab ettevõtjatelt andmete kogumist ja säilitamist.
  • Täiendatud ja lisatud on toote ohutuse hindamise kriteeriume (art. 6). Enne oma toodete turule laskmist teeb tootja sisemise riskianalüüsi ja koostab tehnilise dokumentatsiooni, mis sisaldab vähemalt toote ja selle ohutuse hindamise seisukohast oluliste põhiomaduste üldkirjeldust.
  • Toote turustamine eeldab ELis asutatud ettevõtja olemasolu.
  • Tarbijakaebuste jaoks peavad olema loodud vastavad sisekommunikatsioonikanalid.
  • Kehtestatakse uued nõuded toodete tagasinõudmiseks sh luuakse ühtlustatud vorm, mida tuleb kasutada. 
  • Kehtestatakse uued aruandluskohustused õnnetustest ja ohtlikest toodetest teada andmiseks. 

Jõustumine ja kohaldatavus
Uus õigusakt jõustus 12. juunil 2023 ja seda tuleb kohaldada alates 12. detsembrist 2024.

Liikmesriigid ei takista varasema direktiiviga 2001/95/EÜ (Eestis toote nõuetele vastavuse seadusega) hõlmatud toodete turul kättesaadavaks tegemist, mis vastavad kõnealusele direktiivile ja mis lasti turule enne 13. detsembrit 2024.

Lugege uut määrust SIIT.