Euroopa lõhnaainete ja kosmeetikatööstuse kaitsmine regulatiivsete muutuste keskel: lahendused KMR-klassifikatsioonide ebaproportsionaalsete mõjude vastu

EKTL pöördus 6. mail 2025 Sotsiaalministeeriumi ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poole seoses palvega süsteemselt tegeleda süveneva probleemiga, kus üha rohkem koostisosi saab CLP määruse alusel KMR 1 (kantserogeenne, mutageenne, reproduktiivtoksiline) klassifikatsiooni, mis vallandab automaatsed keelud kosmeetikatoodete (CPR) määruse alusel. See ohustab pikaajaliselt ohutult kasutatud toodete kättesaadavust, piirab tarbijate valikuvõimalusi ja nõrgestab Euroopa konkurentsivõimet ja kultuurilist identiteeti.
Üle 70% EL-i kosmeetikatoodetest sisaldab lõhnaaineid ning enam kui 85% neist lõhnaainetest sisaldavad koostisosi, millele võivad lähitulevikus kohalduda keelud – see seab ohtu 100 miljardi euro suuruse tööstuse ja ikoonilised Euroopa kaubamärgid. Kuna EL turul on üle 500 000 kosmeetikatoote, on nende reformuleerimine ettenähtud tähtaegadeks ebarealistlik ning tarbijatepoolne uusversioonide aktsepteerimine ebakindel.
Selleks, et parfüümi- ja kosmeetikasektor jääks uuenduslikuks, konkurentsivõimeliseks ja dünaamiliseks – ning edendaks samal ajal investeeringuid, majanduskasvu ja töökohtade loomist kogu Euroopas –, on vaja regulatiivset raamistikku, mis on:
- prognoositav, sidus ja järjepidev, võttes arvesse sektori eripärasid;
- inimesega kokkupuute seisukohast relevantsel teadusel ja usaldusväärsetel ohu- ning riskihindamistel põhinev;
- innovatsiooni, konkurentsivõimet ja säästvate toodete arendamist soodustav;
- tööstusharu üleminekuid toetav, pakkudes piisavalt aega uute nõuetega kohanemiseks.
Poliitikakujundajatel on vaja vaadata üle ja ajakohastada nii CLP määruse sätteid kui ka kosmeetikatoodete määruse sätteid.
Kõnealuse teemagaseoses avaldas EL Komisjon veebraris kosmeetikatoodete töögrupi (CPWG) töödokumendi eelnõu: Guidance for the implementation of Article 15 of the Cosmetic Products Regulation (replacing the “CMR exemption procedure February 2020”), mille osas oodatakse ka liikmesriikide arvamusi. Sellest johtuvalt palub Eesti Keemiatööstuse Liit oma kosmeetika- ja tarbekeemiasektori nimel võtta arvesse tööstuse poolt esitatud seisukohti ning edastada need Euroopa Komisjonile.